Разно

Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе

Најдобар опис е супа од зеленчук со брашно и кисела павлака, пченкарен скроб или доматна паста. Звучи вкусно! Photo: Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе/ Састојци: 1 тиква, 100 мл млеко, 1-2 лажици шеќер, 1-2 лажици фино брашно, 250 мл павлака, масло. Подготовка 1. Излупете тиква, исечете ја на половина,

Прочитај повеќе →

Компанијата 2ТМ ви го честита меѓународниот ден на студентите!

На големо и сплотено студентско семејство компанијата 2ТМ од се срце им го честита меѓународниот ден на студентите! Photo: //Среќен меѓународен ден на студентите! Еднаш во животот вие го направивте својот најважен чекор, избирајќи ја образовната установа и специјалноста преку која што сакате да се реализирате.  Сега пред вас имате задача да станете специјалист од

Прочитај повеќе →

Штањел – средновековниот бисер во Краст

Штањел е еден од најживописните средновековни села во Краст, тоа ќе ве шармира со прекрасните тесни улички, бајковити замоци и со неговите живописни градини. Photo: Село тврдина Штањел од горе/ Селото, коешто е именувано по светоцот Свети Даниел зе прв пат се споменува во раната 1402 годин, а на ридот куќите биле изградени за време на

Прочитај повеќе →

Актуелни слободни работни места за студенти

Погледнете ги моментално слободните работни места за студенти во словенечките претпријатија. Photo: Слободни работни места за студенти/ Асистент во продавница 04.56 евра на час нето (05.40 евра на час бруто). Компанијата има потреба од студент, којшто би работел во трговски центар во одделот за возила и галантерија. Опис на работните обрвски: Редење на полици, дополнување на

Прочитај повеќе →

Пет ресторани добија по една Michelin ѕвезда, Hišа Franko доби две

Мисијата за откривање на најдобрите кулинарски дестинации низ светот, Michelin оценувачите конечно ги донесе и во Словенија. Photo: Словенија цврсто се закотви на светската кулинарска мапа/ Најмногу ги воодушеви ресторанот Hiša Franko, каде што се креира храна под водство на исклучителната Ana Roš. Ова прв ресторан во регионот кој што доби две кулинарски ѕвезди, со што

Прочитај повеќе →

Актуелни слободни работни места за студенти

Погледнете ги моментално слободните работни места за студенти во словенечките претпријатија. Photo: Вакансии для студентов/ Благајник (м/ж) Опис на работното место: работа на благајна. Услови: возраст над 18 години, доверливост, одговорност. Плата: 5,07 еур/час нето, 6 еур/час бруто, во недела 8 еур/час бруто. Распоред: работа во смени. Вработување на долг рок. Локација: Љубљана Број на слободни

Прочитај повеќе →

Пратениците го потврдија првиот пакет на мерки за помош на економијата

Парламентот на вонредна седница и по брза постапка донесе повеќе закони кои имаат за цел да ги ублажат економските последици од епидемијата на новиот корона вирус. Мерките меѓу другото се насочени кон зачувувањето на работните места, снабдувањето со прехрамбени производи и олеснувања за претпријатијата. Имено, донесен е закон според кој во случај на влошување на

Прочитај повеќе →

Словенија активно се спротивставува на ширењето на корона вирусот следејќи ги успешните искуства на Кина и Јужна Кореја

Поучена од успешните искуства на Кина во борбата против корона вирусот, словенечката влада од 20 март воведе ограничување на движењата на јавни места. Така, со цел да се ограничи ширењето на вирусот е забрането здружувањето на луѓе на јавни места и во јавните објекти. Казната за прекршителите изнесува 400 евра. Ограничувањето на движењата е последица

Прочитај повеќе →

Актуeлни отворени работни места за студенти

Услужна дејност (м/ж) Опис на отворениот оглас за работа: послужување на напитоци. Потребни вештини: возраст на кандидатот: постар од 18 години, работно искуство. Возачка дозвола и сопствено превозно средство не се потребни. Плата: 7,10 евра на час нето, 8,40 евра на час бруто. Распоред на работа: по договор. Долгорочно вработување. Место на работа: Љубљана. Број

Прочитај повеќе →

Актуeлни отворени работни места за студенти

Услужна дејност (м/ж) Опис на отвореното работно место: ноќна работа во областа на послужувањето во петоците и саботите. Потребни вештини: возраст постари од 19 години, работно искуство, одговорност, познавање на словенечкиот јазик. Возачка дозвола и сопствено превозно средство не се потребни. Плата: 6,34 евра на час нето, 7,50 евра на час бруто. Распоред на работа:

Прочитај повеќе →

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х