Підсумки роботи словенських виноробів у 2015 році та прогнози на 2016 рік

«На якість вина не може поскаржитися жоден винороб»

За попередніми оцінками Міністерства сільського господарства, в Словенії у 2016 році буде вироблено 63 млн. літрів вина, що на 2 млн. перевищить показник минулого року. Ці цифри підкріплюються офіційною статистикою та не враховують статистику всіх виробників вина. За даними державної служби статистики, які будуть опубліковані в кінці листопада, загальні показники за 2016 рік на 20 млн. літрів перевищать заплановані.

Табл. 1. Діяльність словенських компаній у 2015 р. Колонки (зліва направо): доходи від продажу, чистий прибуток, кошти, капітал, середня чисельність персоналу.

В цілому, збір винограду в Словенії закінчився. Вже стартувала кампанія з організації традиційного сезонного вшанування любителів вина – «мартінування» (martinovanje). Як пояснив Душан Брейц, директор Vinska družba Slovenije – великого об’єднання виноробів, на якість вина в цьому році не може поскаржитися жоден винороб.

Врожай винограду в Словенії: огляд великих виробників

За словами Сілвана Першольє, директора винного льоху Vinska klet Goriška brda, що об’єднує 400 виноградарських сімей, врожай зменшився на ¼ та склав 5 600 тонн винограду або близько 3,8 млн. літрів вина. У компанії Vinakoper виростили 4 500 тонн винограду, з якого зроблять 3,4 млн. літрів вина. Це приблизно на 8% більше, ніж у 2015 році, та на 5% менше від запланованого показника, як пояснив голова правління Vinakoper Невіо Пуцер. На ¼ скоротився врожай Radgonske gorice, що славиться своїми ігристими винами. За словами голови правління компанії Борута Цветковича, загалом в їх розпорядженні 4 000 тонн винограду, яких вистачить на виробництво 3 млн. літрів вина. Несприятливі погодні умови в Подрав’є не завадили винному льоху Ptujsko klet успішно завершити сезон 2016 року. «Літо було досить теплим, заморозки, що охопили Верхню Штирію та Австрію, не дуже позначилися на Халозі», – розповів директор льоху Вінко Мандл. У 2016 році в льоху Ptujska klet було оброблено 52 гектари виноградних плантацій збанкрутілої компанії Vinag, де було вирощено 100 тонн винограду. Загальний врожай винограду склав 1,5 млн. кг., з якого виготовлять близько 1 млн. літрів вина. За словами Мандла, в жовтні 2016 року винний льох Ptujska klet в п’ятий раз поспіль отримав окрему нагороду як кращий словенський винороб на найбільшій всесвітній дегустації вин AWC у Відні.

У винному льоху KZ Krško у 2015 році викупили 1 750 тонн винограду, з яких зроблять 1,3 млн. літрів вина марки «Цвічек». За словами директора винного льоху KZ Krško Янеза Жівича, останнім часом вартість вина «Цвічек» помітно знизилася через наявність великих запасів. Директор винного льоху KZ Metlika Андрій Шкоф пояснив, що, незважаючи на невеликі заморозки та град, у 2016 році його компанії вдалося викупити приблизно на 1/4 більше винограду, ніж у 2015 році – близько 550 000 кілограмів, з яких буде зроблено близько 440 000 літрів вина.

Найважливіший ринок експорту вина – США

За останні роки експорт вин Словенії стрімко зростав, однак його загальна частка в значній мірі залежить від експорту бочкового вина. «Коли його багато, експорт складає 8 млн. літрів вина, в той час як традиційний експорт вина в пляшках – близько 5 млн. літрів», – підкреслив Душан Брейц. Головним ринком збуту словенських вин залишаються США, в останні роки збільшився експорт до КНР. В останнє десятиліття імпорт вина перевищив експорт. За 10 років (2006-2016) він виріс з 6 до 13 млн. літрів. Найбільше вина імпортується з Італії, Македонії, Австрії, Угорщини та Німеччини.

Джерело: dnevnik.si