Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе

Најдобар опис е супа од зеленчук со брашно и кисела павлака, пченкарен скроб или доматна паста. Звучи вкусно!

Photo: Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе/Unsplash

Састојци:

  1. 1 тиква,
  2. 100 мл млеко,
  3. 1-2 лажици шеќер,
  4. 1-2 лажици фино брашно,
  5. 250 мл павлака,
  6. масло.

Подготовка

1. Излупете тиква, исечете ја на половина, извадете ги семето и изрендајте.

2. Измешајте ги тиквичките со сол, бибер, масло и шеќер. Ставете го на оган и оставете го да се крчка. Додадете вода ако има потреба.

3. Измешајте брашно и млеко и додајте ги во тиквичките. Гответе неколку минути и додадете ја павлаката. Оставете да зоврие, па додадете го зачинот.

Јадењето најдобро се служи со компири на коцки и пржено јајце. Пријатно!

Извор: whereisyourtoothbrush.com