Кујна на словенечките региони: пита со урда и зеленчук

Апетитна комбинација на каша од хељда, урда, зеленчук и јајца. Време на готвење: 90 минути.

Photo: Пита со урда и зеленчук/pixabay/Engin_Akyurt

Состојки (за 4 особи)

 1. 250 гр каша од хељда,
 2. 250 гр урда,
 3. 4 јајца,
 4. кисела павлака,
 5. 1 празилук,
 6. 1 тиквица,
 7. 1 морков,
 8. 2 домат,
 9. 1 слатка црвена пиперка,
 10. маслиново масло,
 11. 2 чешниња лук,
 12. сол,
 13. бибер,
 14. магдонос.

Готвење

Варете каша од хељда, оставете малку да се излади. Исечете го целиот зеленчук на мали коцки, морковите може да се рендаат (не е неопходно да се користат само горенаведените зеленчуци – можете да го земете она што ви е при рака).

Ставете малку маслиново масло во тава, додадете сецкан лук. По појавата на арома на лук, веднаш додадете исецкан зеленчук и промешајте.

Додадете урда во зеленчукот, измешајте добро. Додадете павлака и јајца. Добро измешајте за да направите мазна смеса. На зеленчукот додадете хељда и мешавина од павлака и јајца.

Загрејте ја рерната на 200ºС. Намачкајте ја тепсијата за печење со масло (доколку е потребно), ставете ја подготвената смеса во неа. Печете околу 1 час.

Може да се сервира како посебно јадење или мезе со салати или стекови и други јадења со месо. Пред сервирање, тепсијата може да се попрска со козјо сирење или ореви (по вкус).

Извор: kulinarika.net