Словачка

Словенија, Словакија или Германија – прашањето е сега

Студентите од земјите од регионот кои се одлучуваат да студираат во странство, најмногу гравитираат кон Европската Унија. Кога станува збор за условите за упис, школарината, како и трошоците за живот за време на студиите, ситуацијата се разликува од земја до земја. Совршени услови не постојат, затоа секогаш еден параметар има предност при изборот и донесувањето

Прочитај повеќе →

Студентски живот во Словачка

Пред да одлучите да студирате во Словачка и да изберете универзитет, би било добро внимателно да ги разгледате сите аспекти на животот во оваа земја. Ова е неопходно за подобро да се запознаете со локалниот начин на живот, култура и менталитет, но и за што е можно пооптимално планирање на буџетот и трошоците за преселба.

Прочитај повеќе →

Бесплатни студии во Словакија

Фактот дека студиите во Словачка се бесплатни привлекува илјадници странски студенти секоја година. По завршувањето на средното стручно образование, можете бесплатно да студирате во високите училишта, а по средното образование – на факултетите. Значи, ако сакате да добиете квалитетно и бесплатно образование според европските стандарди и да си обезбедите светла перспектива на пазарот на трудот

Прочитај повеќе →

Демикат – супа од овчо сирење

Во 18 век, во Словачка се формирале фабрики за преработка на овчо сирење: првата е основана во Детва во 1787 година и втората во Зволенска Слатина во 1797 година, која работи до овие денови. © /Демикат – супа од овчо сирење Демикат, заедно со њоки од овчо сирење, е уште една традиционална храна од словачката

Прочитај повеќе →

Рецепт: Капустница (супа од кисела зелка)

Често се служи на свадби на полноќ и е едно од најпопуларните оброци во Братислава. © from /Капустница (супа од кисела зелка) Состојки: кисела зелка од 1 кг, 0,5 л сок од кисела зелка, 500 гр свинско рамо, 700 гр пушен свински врат, 400 гр пушена зачинета колбас, 2,5 л „супа“ од готвење свински врат,

Прочитај повеќе →

Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе

Најдобар опис е супа од зеленчук со брашно и кисела павлака, пченкарен скроб или доматна паста. Звучи вкусно! Photo: Приварок е познато словачко јадење што не може да се преведе/ Састојци: 1 тиква, 100 мл млеко, 1-2 лажици шеќер, 1-2 лажици фино брашно, 250 мл павлака, масло. Подготовка 1. Излупете тиква, исечете ја на половина,

Прочитај повеќе →

Словачка планира да стане уште позелена!

Словачка планира да стане уште позелена со зголемување на уделот на рециклиран комунален отпад. Планот наречен „Модерна и успешна Словачка“ е веќе презентиран на конференцијата. Photo: Словачка планира да стане уште позелена!// Бидејќи многу европски земји настојуваат да станат позелени, да станат сè поприродно прифатливи и да се обидат да рециклираат што повеќе отпад, ова

Прочитај повеќе →

Skalický Trdelník: Најдобриот десерт во Словачка

Шкотис тортата, којашто потекнува од малото словачко градче по име Скалица, има многу слични верзии низ целиот свет. Меѓутоа ако се придржувате до рецептот ве уверуваме дека нема да се разочарате. Photo: Skalický Trdelník/ Оргиналниот рецепт, кој што го има готвачот Јозеф Гваданји, се појавил кон крајот на осумнаесетиот век, меѓутоа подоцна бил адаптиран на модерната

Прочитај повеќе →

Кежмарок – Скриеното Словачко богатство

Кежмарок е мал Словачки историски град, скриен во  Високите Татри којшто им нуди на посетителите интересна историска авантура. Градот, којшто некогаш бил голем трговски центар, во денешно време претставува многу примамлива дестинација за многу туристи. Photo: Кежмарок – место на одржување на Европскиот фестивал на народни занаети и занаети/ Исто така би можеле да го наречеме

Прочитај повеќе →

Даночењето во Словачка

Даночниот систем во Словачка може да се смета за еден од најумерените ако го споредите со останатите земји од Европската унија. Во оваа статија ќе направиме краток осврт на Словачкиот даночен состем земајќи ги предвид главните типови на даноци за приватни лица и деловни субјекти.

Прочитај повеќе →

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х