Денес, многу млади луѓе, за жал, сметаат дека читањето книги е хоби на затворени, слаби и асоцијални луѓе. Сепак, тие се во голема заблуда, бидејќи не читајќи, тие се лишуваат себеси не само од задоволствата што може да ги понуди книга, туку и од различните позитивни ефекти од читањето. Науката ги потврди тврдењата дека читањето книги носи многу придобивки, особено кога станува збор за емоционалните и интелектуалните способности на мозокот. Ајде да одиме по ред.

© Eliott Reyna from Unsplash/Единаесет придобивки од читање книги за кои можеби не сте знале

1. Кој редовно чита книги, секој ден учи нешто ново

Може да ја изгубите работата, имотот, парите, дури и физичкото здравје, но никој не може да ви го одземе знаењето. Читањето книги не само што ни помага да го одржиме постојното ниво на знаење, туку и го прошируваме. Со читање, ние постојано ги снабдуваме нашите мозоци со нови информации кои никогаш не знаеме кога ќе ни бидат потребни во животот. Колку повеќе знаење имаме, толку сме поподготвени да одговориме на различните предизвици со кои се соочуваме во животот.

2. Со читање го прошируваме вокабуларот

Колку повеќе книги читате, толку повеќе нови зборови ќе најдете во вашиот секојдневен речник. Поширок вокабулар и можност за убаво зборување ја зголемуваат вашата самодоверба. Покрај тоа, добро дефинираниот говор и правилниот изговор на зборовите можат да бидат од голема помош во секоја професија. Добро прочитани луѓе, добри говорници кои можат да разговараат за различни теми, се многу ценети во деловниот свет и напредуваат брзо во својата кариера.

3. Читањето ве прави подобра личност

Студија од 2013 година на Универзитетот Емори ја спореди функцијата на мозокот на две групи луѓе. Прва група ја чита книгата пред експериментот, а луѓето од другата група не. Со скенирање на мозокот, експертите откриле дека читањето книги предизвикува чувство на загриженост и емпатија кон другите, што не се случило кај испитаниците кои не читале. Покрај тоа, тим од њујоршки психолози дошле до заклучок дека читањето литературни фантазии ја буди можноста да ги открие и разбере туѓите емоции.

4. Читањето е заразно

Родителите кои сакаат да ги охрабрат своите деца да сакаат да читаат, тоа можат да го сторат со читање на глас дома секој ден. Научно е докажано дека децата на училишна возраст, чии родители читаат книги, имаат поголема веројатност да читаат. Значи, драги родители, прочитајте им на вашите малечки приказни за добра ноќ, тоа е најдобриот начин и тие да сакаат книги.

5. За поостар ум

Не само што стануваме попаметни со читање, туку и умот станува поостар и појасен. Една американска невролошка студија докажа дека читањето книги е важно во животот на секоја личност, од детството до доцните години. Луѓето кои редовно читаат во текот на животот имаат поразвиени умствени способности и подобро паметење во сите фази од животот.

6. Читањето ја подобрува меморијата

Читајќи ја книгата, се среќаваме со мноштво нови ликови, нивниот карактер, амбиции, всушност целиот нивен свет. Сите овие информации ги собира и чува мозокот. Секое ново знаење што мозокот го складира во својата меморија го стимулира развојот на нови и ги зајакнува постојните мозочни синапси, што директно влијае на зајакнување на нашата меморија, особено на краткорочната меморија.

7. Читањето ја зајакнува концентрацијата

Во современиот свет, во период од пет минути, просечно лице ќе сподели внимание на деловните задачи, ќе ги чита влезните е-пошта, ќе разговара со пријатели и деловни соработници преку разговор и скајп, ќе го провери нивниот мобилен телефон… Сето ова значително ја намалува нашата продуктивност .

Додека читаме интересна книга, ние се фокусираме единствено на приказната, додека сè околу нас се чини дека нема. Читајте само 15-20 минути пред да започнете со работни задачи и првиот ден ќе бидете комплетно изненадени колку е подобра вашата концентрација.

8. Читањето како превенција од Алцхајмерова болест

Неодамнешната сеопфатна студија на американски научници недвосмислено покажа дека постарите луѓе кои го вклучуваат мозокот во активности како што се шах, решавање загатки или читање книги имаат два и пол пати помала веројатност да развијат Алцхајмерова болест отколку луѓето кои своето време го поминуваат на помалку стимулативни активности . Иако ова не значи дека читањето сигурно ќе спречи појава на болеста, откриено е дека постои силна врска помеѓу читањето книги и превенцијата.

9. Книгите ги ублажуваат симптомите на депресија

Дури 76% од учесниците во студијата во Велика Британија изјавиле дека читањето го подобрува нивниот квалитет на живот и им помага да се чувствуваат добро. Оние кои редовно читаат се задоволни со својот живот, посреќни се и имаат поголема самодоверба. Читањето може полесно да ја прифатиме реалноста. Тоа нè охрабрува да ја истражиме непознатата и да развиеме идеи што можат да доведат до позитивни промени во животот.

10. Читањето релаксира и ги намалува нивоата на стрес

Добар роман или интересна книга од експерти е одличен начин да се опуштите и ослободите од стресот. Без оглед на тоа колку проблеми имате на работа, во лични односи или во која било друга област од секојдневниот живот, заборавете на сè кога ќе се нурнете во читање добра книжевна приказна. Според научна студија од 2009 година, само 6 минути читање интересно читање го намалува нивото на стрес за неверојатни 68%.

11. Читањето развива аналитичко размислување

Дали некогаш сте прочитале трилер-роман и успеале сами да ја решите мистеријата пред да ја завршите книгата? Ова е можно само ако сте ги зеле предвид сите факти и околности од книгата и сте направиле детална анализа. Ако е така, тогаш со читање успеавте да ги зголемите вашите аналитички вештини, што сигурно ќе ви бидат корисни во понатамошниот развој на вашата кариера. Без разлика дали сте адвокат, трговец, лекар… секоја работа се прави со подобра анализа.

© 2TM d.o.o. според материјалите на страницата studomat.ba

Консултации со стручњак

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х