За Словачка

За Словачка

За Словачка

Словачка, позната и како Република Словачка изобилува со природни пејзажи, планини, пештери, средновековни замоци и градови, национална архитектура, бањи и ски-центри. Земјата се наоѓа во средина на Европа и граничи со Австрија, Чешка, Полска, Украина и Унгарија, а северната половина на Словачка ја зафаќаат огромни планини.
Словачка се приклучи на Европската унија (ЕУ) во 2004 година и словачката економија денес е под постојан брз раст, давајќи им на образованието на Словаците и на работното опкружување многу ветувачка иднина.
Словачка го усвои еврото на 1 јануари 2009 година, заменувајќи ја претходната валута, словачката корона.

Bratislava-castle

Главниот град е наречен Братислава и е политички, културен и економски центар на Словачка.

Словачка се смета за напредна економија со високи приходи. По враќањето во демократијата, земјата претрпе предизвикувачки премин кон пазарна економија и приватизацијата на повеќето индустрии сега е завршена. Сепак, постојат значителни регионални разлики во богатството и вработеноста.
Економијата на Словачка вреди 106.552 долари (номинална, 2019 година.) 187,264 милијарди долари (БДП, проценка на 2020 година). Во 2020 година, Словачка беше рангирана од Меѓународниот монетарен фонд како 38-та најбогата земја во светот (од 187 земји), со паритет на куповната моќ по глава на БДП од 38,321 американски долари.
Главни индустрии: автомобили; метални и метални производи; електрична енергија, гас, кокс, нафта, нуклеарно гориво; хемикалии, синтетички влакна, производи од дрво и хартија; машини; глина и керамика; текстил; електричен и оптички апарати; гумени производи; храна и пијалоци; фармацевтски производи.

Bratislava-capital

Словачка – безбедна земја

Словачка е безбедна земја за посета. Стапките на криминал се ниски, дури и според европските стандарди и насилниот криминал е скоро непостоечки. Џепчиите се дефинитивно проблем, иако многу помалку отколку во другите европски земји и врвните дестинации.

Високото образование во Словачка

Во моментов има 20 јавни универзитети, 10 приватни универзитети и три државни универзитети и колеџи во Словачка.
За успешен упис на одредени програми потребно во Словачка, студентите мора да полагаат еден или повеќе приемни испити, бројот на испити и нивната содржина варира во зависност од тоа за кое училиште аплицирате.
Вашите студии за работа во Словачка ќе бидат оценета според Европскиот систем за кредитен трансфер (ЕКТС). Ова ќе го олесни трансферот на вашите оценки и / или степени (и) и од и од Словачка. Академската година во пракса се спроведува од септември до јуни и е поделена на два семестри. Главниот наставен јазик е словачки, но денес Словачка нуди многу додипломски и постдипломски програми, исто така и на англиски јазик.
Ако одберете да студирате во Словачка, ќе откриете дека не станува збор само за стекнување диплома. Словачките универзитети нудат многу воннаставни активности, особено кога се вклучени студентски организации. Можете да се бавите со спорт, да пеете во хор, да пешачите по планини и многу повеќе.

Comenius-University

Работа во Словачка

На граѓаните на Европската унија не им е потребна дозвола за работа доколку сакаат да работат во Словачка. Тие имаат слободен влез во Словачка. Сите граѓани кои доаѓаат од земји кои не се членки на ЕУ, мораат да аплицираат за дозвола за привремен престој. Се доделува за максимум период од 2 години, за сезонска работа најмногу 6 месеци.
Меѓународните студенти кои доаѓаат од надвор од Европската унија кои студираат во Словачка со полно работно време, можат да работат за време на студирањето до 20 часа неделно – и откако ќе завршат студии на словачки универзитет, тие можат да работат во Словачка без посебна дозвола за работа.

Словаци – какви се?

Словаците се емотивна нација. Тие доживуваат радости, успеси, разочарувања и таги со емоции. Тие се искрени, пријателски, отворени, срдечни, дарежливи, но и допирни. Ова е начинот на кој тие се разликуваат од соседните нации. Но, на крајот, преовладува нивната срдечност и доверба. Тие се во состојба целосно да доживеат радости и грижи на своите посетители и да се соживуваат со своите чувства. Тие се нарекуваат земја на пријатели!

Словачката култура и спорт

Словачка изобилува со многу богата, стара и разновидна народна култура на песни, бајки, танци, литература, музика и уметност. Словачка има над 50 музеи на национално ниво, вклучувајќи го словачкиот Национален музеј во Братислава, кој вреди да се посети ако сте љубопитн за словачката историја, природа и археологија. Братислава има и Национална галерија на Словачка. Во текот на летото има голем број на фестивали на музика и култура што се одржуваат во Словачка, повеќето во Братислава и другите поголеми градови.

Slovak-Hockey

Словачка кујна

Словачката кујна е под големо влијание од една од околните земји што нуди јадења со месо и компири или супи. Националното јадење на Словачка е Bryndzové halušky, кнедли од компири, слични на ноките, кои се служат со сирење од млеко и овча, пржена сланина. Ручекот е главно јадење во Словачка, рестораните за ручек се нарекуваат „jedálen“.

  1. Кнедли со овчо сирење (Bryndzové halušky) – ако можете да пробате само една словачка храна, пробајте ја оваа!
  2. Супа од зелка (Капушница)
  3. Супа Гулаш (Гуловиќ полијевка)
  4. Шницел (Vyprážaný rezeň)
  5. Инка торта (Трделник)

Словачки планини

Словачка е светски позната како скијачка дестинација и нуди над илјада падини и клипови како за почетниците, така и за поискусните. Ако барате вистински предизвик, вашата посета на Словачка ќе ви даде одлична можност да го испробате крос-кантри скијањето или дури и „ски-алпинизмот“. Ова е комбинација на алпско скијање, планинарење и крос-кантри скијање спроведено во најекстремни услови, на пример на планините Татра.
Словачките планини се исто така идеални за пешачење. Словачка многумина ја сметаат за рај на пешачење поради својот различен терен со долини и ридови измешани во низините. 350 км обележани пешачки патеки во националниот парк Татра изобилуваат со заштитена флора и фауна опкружена со планински езера на ледено доба и водопади.
Татрата е дестинација што мора да се види при посетата на Словачка, со 25 од неговите врвови што достигнуваат над 2.500 метри надморска височина. За пократки прошетки и авантуристи со рафтинг на реките, треба да го посетите националниот парк Пиенини на исток од опсегот Висока Татра.

По што е позната Словачка?

Словачка има 180 замоци и 425 шатори – огромен број за мала земја!
Откриени се повеќе од шест илјади пештери во Словачка. Повеќето од нив можат да се најдат во националните паркови на Нискиот Татрас, Словачкиот рај и словачкиот карст, и тие навистина се единствени природни чуда.
Словачка е најстарата во Европа – и втората најстара во светот, по Бостон – маратонската трка.
Најпознат парк е Високиот Татрас со врвови над 2500м, и е популарно место за пешачење и скијање. Во меѓувреме, словачкиот рај е популарен за истражување на пештерите; со оглед на тоа што Нискиот Татра е најголемиот национален парк полн со планини и зелени долини – нашиот омилен за планински велосипедизам.

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

Аплицирајте
за студии
во Словачка!

Политика на заштита на личните податоци

×

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х

Приjавете се на курс соодветен за вас

за словенечки јазик

соодветен за вас

Политика за заштита на личните податоци

X

Побарајте консултации


Политика за заштита на личните податоци

х